Wtorek 24 września
Gerarda, Teodora, Hermana
RADOM aktualna pogoda

Radom kontra elektrośmieci

Roksana Kowalewska 2013-04-05 15:42:00

Radom przystąpił do ogólnopolskiego programu „Moje miasto bez elektrośmieci”, dzięki podpisaniu umowy z organizacją odzysku ElektroEko. Dzięki niemu mieszkańcy Radomia będą mogli bezpłatnie oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Również za darmo ElekroEko odbierze elektrośmieci z naszego gospodarstwa domowego. Co najistotniejsze miasto nie poniesie w związku z tym żadnych kosztów. Wdrożenie programu oznacza także korzyści dla szkół zaangażowanych w program w postaci punktów wymiennych na materiały edukacyjne.

Umowa między Radomiem, a największą polską organizacją odzysku została podpisana 8 marca i od tego terminu w czterech wyznaczonych punktach w mieście można oddawać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. „Moje miasto bez elektrośmieci” to wspólny projekt miejskiej spółki Radkom oraz organizacji odzysku ElektroEko.

- Od ponad czterech lat pracowaliśmy pod patronatem miasta nad tym projektem. Nie mogliśmy go wprowadzić wcześniej ze względu na brak odpowiednich przepisów  dotyczących utrzymania czystości w gminach. Nasza firma powstała na mocy dyrektywy unijnej, która obliguje firmy do zutylizowania sprzętu wychodzącego z użytku – powiedział podczas piątkowej konferencji Grzegorz Skrzypczak, prezes ElektroEko.

Firma ma status spółki akcyjnej, jednak zyski nie są dzielone między inwestorów, a wykorzystywane na dalszy rozwój firmy oraz edukację. - Na rynku utylizacji elektrośmieci powstały zjawiska patologiczne, co znaczy, że zajmują się tym firmy bez odpowiednich zezwoleń i infrastruktury. Stało się tak, ponieważ zużyty sprzęt posiada jakąś wartość, dlatego właśnie stało się to źródłem nielegalnego obrotu. Przoduje w tym południe Polski, a konkretnie Śląsk – dodał prezes Skrzypczak.

Rocznie Polacy zbierają ponad 300 tysięcy ton niepotrzebnego sprzętu, dlatego zbiórka takiej ilości elektrośmieci wiąże się z koniecznością współpracy gmin z wyspecjalizowanymi organizacjami odzysku, które zapewniają sprawne i rzetelne wsparcie w realizacji ustaw. Miasto z tytułu wdrożenia programu nie poniesie żadnych kosztów. Biorą je na siebie ElektroEko oraz Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego są.

Jak wygląda realizacja programu? Każdy mieszkaniec, który posiada zużyty sprzęt może go bezpłatnie oddać w czterech punktach: Parking przed Urzędem Miejskim u zbiegu ulic Kilińskiego i Staszica (każda pierwsza sobota miesiąca 9.00 15.00), parking przed supermarketem E. Leclerc przy ul. Wierzbickiej (każda druga sobota miesiąca 9.00-15.00), parking przez Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym przy ul. Chrobrego (każda trzecia sobota miesiąca 9.00-15.00) oraz Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych przy ul. Witosa 96 (10.00-17.00 pon.-pt., 9.00-14.00 sob.).

- Funkcjonalność wyznaczonych punktów będzie testowana przez 3 miesiące. Jeśli się okaże, że nie do końca się one przyjęły, ich lokalizacja będzie weryfikowana – powiedziała Grażyna Krugły, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego. ElektroEko odbierze bezpłatnie zużyty sprzęt także bezpośrednio z naszego domu, ale jedynie sprzęt wielkogabarytowy np. lodówki. Przy okazji zostanie odebrany ten mniejszy. Aby zamówić odbiór należy skontaktować się z firmą telefonicznie (2222-333-00) lub mailowo www.elektrosmieci.pl. Odbiór odbędzie się w ciągu kilku dni, w piątek lub sobotę.

- Kluczowymi elementami programu jest zebranie sprzętu w przystępny dla mieszkańców sposób, Fundusz Oświaty dla szkół oraz regularność odbioru elektrośmieci – wyjaśnił Skrzypczyk. Realizacja programu oznacza korzyści dla szkół podstawowych z Radomia w postaci Funduszy Oświaty. Do programu zostało zgłoszonych 35 placówek. Szkoły po oddaniu zebranego sprzętu do punktów ich poboru trzymają kupony. Te z kolei będą przeliczane na punkty, które placówki oświatowe będą mogły wymienić na materiały edukacyjne, m.in. : tablice multimedialne, rzutniki, ławki, krzesła czy szafy. Materiały te zostały wyróżnione w specjalnie utworzonym katalogu, stworzonym przez 26 metodyków.

- My też prowadziliśmy w ubiegłych latach zbiórkę elektrośmieci, jednak koszty promocji i edukacji przekraczały wartość odzyskanych surowców. Dołożymy wszelkich starań, aby zbiórki w ramach programu były przeprowadzane profesjonalnie i szybko. Wyrzucane zużytego sprzętu na śmietnik jest niedopuszczalne, te materiały są niebezpieczne. Mam tu na myśli freon z lodówek, które najczęściej rozbijane są młotkiem. Do tej pory zasady utylizacji nie były przestrzegane przez mieszkańców i nie były karana, ale sądzę, że to się zmieni – powiedział Marian Kozera, prezes Radkomu.

Program „Moje miasto bez elektrośmieci” otrzymał akredytację Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Związku Miast Polskich.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych